Witaj, jestem Kasia Jasińska i projektuję autorskie plakaty w stylu retro. Pod marką Gra-Fika tworzę prace inspirowane estetyką modernizmu z drugiej połowy XX wieku. Sympatię do architektury, designu i grafiki tej epoki wyrażam w eleganckich i minimalistycznych projektach, które pasują zarówno do wnętrz w stylu vintage, jak i do nowoczesnych aranżacji.

Retromania, czyli droga do Gra-Fiki

Korzenie mojej marki wyrastają z fascynacji socmoderną. Jeszcze zanim fala mody na vintage zaczęła przybierać na sile, w 2012 r. spontanicznie zaprojektowałam plakat przedstawiający budynek kultowej łódzkiej restauracji Kaskada. Tak narodziła się kolekcja Archeo, czyli cykl prezentujący polską powojenną architekturę modernistyczną. Do dziś stworzyłam kilkadziesiąt portretów ikonicznych budowli z PRL-u, a moją misją stało się artystyczne dokumentowanie tego niedocenianego i zaniedbywanego dziedzictwa, które często niszczeje lub pada ofiarą niezbyt udanej rewitalizacji.

Nostalgia za wakacjami sprzed lat

Wychowywałam się nad morzem i bliski mi jest nostalgiczny urok dawnego kurortu po sezonie, dlatego rozszerzyłam serię plakatów architektonicznych o kolekcję Wypoczynek. Cykl poświęcony najciekawszym domom wczasowym i sanatoriom wzniesionym na polskim wybrzeżu w czasach PRL-u został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Must Have w 2017 r.

Estetyka vintage

Oprócz architektonicznych plakatów w sklepie Gra-Fika znajdziesz wiele autorskich ilustracji, które nawiązują do najlepszych tradycji designu z lat 50., 60. i 70. Chętnie rysuję abstrakcyjne kompozycje i szukam nowych form dla znanych tematów, jak kosmos czy sport. Od dawna kolekcjonuję meble i ceramikę vintage, a niespotykane współcześnie połączenia form i kolorów wykorzystuję jako inspirację do własnych projektów.

Projektowanie i dobre rzemiosło

W dzieciństwie wdychałam zapachy farb i terpentyny w pracowni taty, a gdy dorosłam, wybrałam studia w Akademii Sztuk Pięknych na kierunku projektowania graficznego. Po kilkunastu latach tworzenia identyfikacji wizualnych, publikacji i kampanii na ekranie komputera zapragnęłam powołać do życia autorski produkt, łączący dobry design z rzemieślniczymi metodami wykonania. Moje art printy powstają w technice giclée lub sitodruku na szlachetnym papierze, dzięki wsparciu znakomitych specjalistów.

Wystawy i współprace

Wielokrotnie prezentowałam plakaty marki Gra-Fika na prestiżowych wystawach i wydarzeniach poświęconych projektowaniu – od Łódź Design Festival i Gdynia Design Days w Polsce, po zagraniczne eventy, jak London Design Fair, DMY Berlin czy Polish Iceland. Współpracuję z architektami i projektantami wnętrz, a moje grafiki można znaleźć na łamach dobrych magazynów wnętrzarskich. Na co dzień mieszkam i pracuję przy jednej z najpiękniejszych polskich ulic, czyli Piotrkowskiej. Oprócz tworzenia plakatów kontynuuję działalność studia projektowego, współpracując często z branżą kultury.

omnie_portret